حاشیه رویدادهای خبری

نقدی بر تصمیم گیری مدیران اقتصادی از نگاه یک خبرنگار
 
یک همایش دیگر همانند قبلی ها
ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ دی ۱۳٩۳ : توسط : کامران نرجه

دولت یازدهم تصمیم گرفته تا هفته آینده( 14 و 15 دی) یک همایش بزرگ اقتصادی تحت عنوان " نخستین همایش اقتصاد ایران" برگزار کند و در آن فرصت اظهار نظر برای وزرا و مسئولان مختلف دستگاه های اجرایی در مورد راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی ایران و دستیابی به رشد پایدار اشتغال زا را فراهم سازد.

 با وجود تاکید دکترمسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور و دبیر این همایش مبنی بر متفاوت بودن این برنامه با همایش های مشابه قبلی در دولت یازدهم و یا سایر دولت ها، به نظر می رسد این همایش نیز چیزی جز فرصت سوزی و بحث های بی نتیجه برای نجات اقتصاد ملی از بحران هایی نظیر بیکاری، تورم فزاینده، تحریم های تجاری و سایر مشکلات نیست.

به عنوان یک خبرنگاراقتصادی شهادت می دهم که ظرف 25 سال گذشته از این دست همایش ها با عناوین مختلف تاکنون بارها و بارها در کشور برگزار شده که محتوای همه آنها یکی بوده و نتایج آنها هیچ تفاوتی با هم ندارد؛ آنقدر که می توان از بیانیه پایانی یکی برای همایش بعدی کپی گرفت.

ای کاش دولت به جای برگزاری این قبیل همایش ها و تکرار مواضع اقتصادی خود در تریبون های مختلف، کمی به اصلاحات زیربنایی در اقتصاد ایران همت می کرد، اصلاحاتی نظیر بهبود فضای کسب وکار برای فعالان بخش خصوصی، کاهش دیوانسالاری در دستگاه های دولتی، ترمیم و تسهیل مقررات تجاری و از همه مهمتر اصلاح بانک سالاری در اقتصاد ایران!