حاشیه رویدادهای خبری

نقدی بر تصمیم گیری مدیران اقتصادی از نگاه یک خبرنگار
 
راه حل وزیر بازرگانی برای بهبود کیفیت نان
ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧ : توسط : کامران نرجه

 

دکتر سید مسعود میرکاظمی – وزیر بازرگانی – یکی از ایده پردازترین اعضای کابینه دولت به حساب می آید و دیدگاه های کلاسیک وی در زمینه رفع مشکلات اقتصادی زبانزد عامه نمایندگان رسانه های خبری است . یکی از ویژگی های منحصر به فرد جناب آقای میرکاظمی عادت ایشان به تدریس و تعلیم مباحث اقتصادی در هر موقعیت زمانی و مکانی است . کافیست تریبون و میکروفونی فراهم باشد تا شاهد هنر نمایی جناب آقای وزیر در هر یک از مباحث مرتبط با اقتصاد باشیم . ایشان قادرند در هر مجلسی اعم از ترحیم ، عروسی ، جشنواره ، همایش ، نمایش و.... پیرامون دیدگاههای ریکاردو و تفاوت های آن با آرای مارکس  و ربط هر دو به کمبود پرتقال در بازار شب عید صحبت کند و مطمئن هستند که مستمعین ایشان تاکنون چنین سخنان نغزی را نشنیده اند .وزیر بازرگانی حتی از جلسات خبری خود با نمایندگان رسانه های خبری که حداکثر  سالی یک تا دو بار برگزار می شود ، به عنوان فرصتی مغتنم برای آموزش خبرنگاران بی سواد و آشنا سازی آنان به مفاهیم پایه ای علم اقتصاد بهره می برند ، بطوری که قادرند پاسخ کمبود میوه و یا گرانی برخی مواد غذایی  در دوره وزارتی خود را با تشریح دیدگاههای اقتصادی امیل دورکیم  بدهند .  

از این جهت پاسخ کوتاه ترین سئوالات خبری در مصاحبه با جناب آقای دکتر میرکاظمی حداقل 35 دقیقه به طول می انجامد و دست آخر جناب آقای وزیر راضی نمی شوند و ادامه پاسخ  به جلسات بعدی موکول می شود. البته معمولا جماعت خبرنگاران نیز چیزی از صحبت های عالمانه جناب آقای وزیر سر در نمی آورند !

وزیر محترم بازرگانی در تازه ترین کلاس اقتصادی خود ، هنگامی که در مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به سئوال یکی از نمایندگان در مورد کیفیت نامطلوب پخت نان در شهر ها حاضر شده بود، با ارائه طرح ویژه و ضربتی خود برای رفع این مشکل اعلام کرد که چنانچه 60 هزار نفر بازرس برای کنترل کیفیت پخت نان در نانوایی های استخدام شود و بر روند تولید نان نظارت گردد ، کیفیت نان بهبود خواهد یافت .البته این حقیر بی سواد هرگز متوجه نشدم که جناب آقای وزیر از کجا به عدد 60 هزار رسیده اند و آیا ایشان به مساله تامین حقوق ماهیانه 60 هزار نیروی انسانی و نقش آن در تغییر هزینه تولید نان  برای دولت اندیشیده اند یا خیر؟به حساب بنده بی سواد اگر هر کدام از این بازرسان تنها 100 هزار تومان در ماه دستمزد دریافت کند ، ماهانه 6 میلیارد تومان به هزینه تامین نان  برای دولت افزوده می شود.

یکی از خبرنگاران بی سواد دیگر  می گفت که جناب آقای وزیر یا نمی دانند 60 هزار نفر ، چه تعداد انسان است و یا نمی داند مفهوم بازرس و نیروی انسانی چیست ؟

نوشته : کامران نرجه ( خبرنگار روزنامه اطلاعات )