حاشیه رویدادهای خبری

نقدی بر تصمیم گیری مدیران اقتصادی از نگاه یک خبرنگار
 
درایت های ارتباطی رئیس پارلمان بخش خصوصی
ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٩ : توسط : کامران نرجه

دکتر محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که در حقیقت ریاست پارلمان فعالان بخش خصوصی کشور را به عهده دارد علاوه بر آن که یک دیپلمات قوی و نظریه پرداز اقتصادی است ، تبحر ویژه ای در ارتباطات عمومی و علی الخصوص روابط رسانه ای دارد .

وی در دومین نشست فصلی خود  با خبرنگاران رسانه های گروهی که امروز با هدف بررسی مشکلات ارتباطی اتاق بازرگانی برگزار شد ، با درایت و هوشیاری خاصی فضای نسبتا نا آرام ارتباطی این نهاد را در ماههای اخیر سالم سازی کرد و از التهابات آن کاست .

 نهاوندیان در این نشست کوشید تا با دقت و هوشیاری به سخنان خبرنگاران توجه کند و نشان داد برخلاف آنچه که از سوی برخی مطبوعات تبلیغ شده ، هرگز مترصد مقاومت در برابر انتقادهای خبرنگاران نیست .

تایید و همراهی با خبرنگاران و در مواردی صدور دستور سریع برای رفع مشکلات ارتباطی از نکات ویژه مدیریتی نهاوندیان در این نشست بود  که سبب شد نگرش بسیاری از منتقدان خود را در حوزه ارتباطات رسانه ای تغییر دهد .

وی حتی از کنار سئوالات انحرافی برخی خبرنگاران برای به تقابل کشیدن اعضای اتاق بازرگانی تهران با هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران به نرمی عبور کرد و انتقادهای مطرح شده را قابل بررسی دانست .

شاید مناسب ترین پاسخ به سئوال خبرنگاری که قصد داشت هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران را در مقابل اتاق های مشترک و شوراهای تجاری وابسته قرار دهد همان پاسخی بود که نهاوندیان داد .

وی با اظهار بی اطلاعی از هرگونه محدودیت انتشار اخبار اتاقهای مذکور در نشریه تخصصی اتاق بازرگانی گفت  : کمبودهای ارتباطی برخی از اتاقهای مشترک ناشی از محدودیت امکانات آنهاست که البته اتاق بازرگانی ایران نهایت همکاری را با آنها دارد و حتی به برخی از آنها که توانایی استقلال جغرافیایی ندارند در ساختمان شمالی اتاق بازرگانی دفتر و محل استقرار داده است .

نهاوندیان در نشست امروز بازیگر شطرنجی بود که یک حرکت اشتباه می توانست او را تا مرز کیش و مات در آستانه انتخابات اتاق های بازرگانی کشور پیش ببرد ولی هوشمندی و درایت او در نحوه تعامل صمیمانه با خبرنگاران و همراهی با نظرات آنان ثابت کرد از تخصص بالایی در مدیریت بحران و عبور از موانع ارتباطی برخوردار است .

به عنوان یک مدرس رشته روابط عمومی و خبرنگار اقتصادی ، رفتار امروز نهاوندیان با خبرنگاران و نوع تعامل او با آنها را یک پیروزی جدید برای هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ارزیابی می کنم