حاشیه رویدادهای خبری

نقدی بر تصمیم گیری مدیران اقتصادی از نگاه یک خبرنگار
 
گربه دستش به دنبه نمی رسه ... میگه بو میده
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ اسفند ۱۳۸۸ : توسط : کامران نرجه

 

حتما این ضرب المثل فارسی را شنیده اید که گربه دستش به دنبه نمی رسه .... میگه : پیف ، پیف ، بو میده !!

این مثل را در مواردی نظیر برخی ادعاهای مسئولان اقتصادی ما بکار می برند . هنگامی که جهان غرب ما را در تحریم اقتصادی نگاه داشته و کشورهای مختلف را از فروش هواپیما های مسافربری و قطعات یدکی آن به ایران منع کرده است ، اما وزیر راه ما اعتقاد دارد که باید ایران خرید هواپیماهای غربی را تحریم کند !!

  حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری چند روز قبل در همایش چشم‌انداز صنعت هواپیمایی فرصت‌ها، موانع و چالش‌ها با اشاره به ترسیم سند چشم‌انداز کشور تا سال ١۴٠۴ اعلام کرد : باید خرید هواپیما از کشورهای غربی را حذف کنیم.  

 

بهبهانی مشکل تحریم را برای افزایش ناوگان هوایی کشور تنها یک بهانه دانست و افزود: تحریم تنها 50‌درصد مساله است و می‌توان برای آن راه‌حل مناسبی اتخاذ کرد؛ چرا ما باید خریدار هواپیمای غربی باشیم.

باید هواپیمای دیگری را جایگزین هواپیماهای غربی کرد که با این امر آنها به دنبال ما خواهند بود.  

وی با تاکید بر این‌که التماس کردن برای خرید هواپیما راه مناسبی نیست، افزود: تحریمی که وجود دارد تنها جار و جنجالی است که کشورهای دیگر برای فروش هواپیماهای خود به قیمت بالا راه انداخته‌اند و اگر کشورهایی نظیر ما بتوانند خرید خود را از آنها حذف کنند به طور قطع آنها هستند که به دنبال ما خواهند آمد. 

این بیانات جناب آقای وزیر راه و ترابری در حالی مطرح شده که روسیه نیز سالهاست به بهانه های مختلف از اجرای قرارداد فروش ۶ فروند هواپیمای توپولف ٢٠۴ به ایران شانه خالی کرده و سفارشاتی را که سالها پیش پول آن را نقدا دریافت کرده ، به ایران تحویل نمی دهد . 

از طرف دیگر از مجموع ۵٣فروند هواپیمای شرقی خریداری و یا اجاره شده از کشورهای شرقی ظرف ٢٠ سال اخیر ١٧ فروند سقوط کرده اند و برای ٢٣ فروند دیگر نیز سوانح هوایی رخ داده است .