حاشیه رویدادهای خبری

نقدی بر تصمیم گیری مدیران اقتصادی از نگاه یک خبرنگار
 
شتاب زدگی در افزایش تعرفه واردات میوه
ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ اسفند ۱۳۸۸ : توسط : کامران نرجه

 

نه اینکه فکر کنید پدر خدابیامرزم تاجر میوه بوده و من مدافع واردات بی رویه میوه هستم و توجهی به تولیدکنندگان داخلی محصولات کشاورزی ندارم....

نه بابا   ! .... در منزل ما بسیاری از اوقات یک سیب ناقابل هم برای خوردن پیدا نمی شود !

ولی خدا وکیلی برخی از مسئولان ما به راحتی گول حرفهای اغواگرانه برخی از تولید کنندگان را می خورند و تصمیماتی می گیرند که مغایر با حقوق مصرف کنندگان است . یکی از این موارد تسلیم شدن وزارت بازرگانی در برابر خواست برخی تولیدکنندگان محصولات باغی است که دقیقا به ضرر مصرف کننده تمام شد.

از چند هفته پیش تولید کنندگان و تشکل های تولیدی بخش کشاورزی الم شنگه به پا کردند که "دولت با واردات بی رویه میوه ، بزرگترین ضربه را به تولید کنندگان داخلی زده است "

این هیاهوی تبلیغاتی درست زمانی آغاز شد که طبق سنوات قبلی قرار بود همزمان با نزدیک شدن به ایام نوروز تعرفه واردات چند قلم میوه پر مصرف به ۴ درصد کاهش یابد .

حدود چهار پنج سالی هست که دولت همزمان با شروع بهمن ماه و در آستانه ایام نوروز ، تعرفه واردات پرتقال ، سیب و نارنگی را از ١۵ درصد معمول به ۴ درصد کاهش می دهد تا از این طریق قیمت میوه را در فصل پرتقاضا تعدیل و بازار مصرف را تنظیم کند.

اما مسئولان وزارت بازرگانی امسال تحت فشار نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پذیرفتند تا برخلاف سنوات قبلی نه تنها تعرفه واردات میوه را کاهش ندهند ، بلکه میزان تعرفه را تا سطح ٣٠ درصد افزایش دهند تا به اصطلاح از تولید کننده داخلی حمایت کنند .

چه بگویم که هنوز یک هفته ازابلاغ افزایش تعرفه واردات میوه نگذشته .....  بهای انواع میوه در سطح شهر بین ٢٠ تا ٣۵ درصد گران شده است .

شتاب زدگی در افزایش تعرفه واردات میوه سبب شد تا هم تولید کننده داخلی متضرر و ناراضی شود و هم قیمت میوه برای مصرف کننده بینوا گران شود .

خدا می داند با شتاب فعلی قیمت میوه در بازار ، شب عید ظرف میوه چند کارمند و کارگر خالی خواهد ماند

به این می گویند : درایت و آینده نگری !

به این می گویند : حمایت دولت از حقوق مصرف کننده !

نوشته : کامران نرجه  Kamran  Narjeh

 درج این نکته در برخی رسانه ها و این وبلاگ واکنش دوستان وزارت بازرگانی را به همراه داشت و سبب شد تا تعرفه واردات میوه از روز ٨ اسفند ١٣٨٨ بر خلاف توافق صورت گرفته با کمیسیون کشاورزی مجلس مجددا طبق روال سنوات گذشته به سطح ۴ درصد کاهش یابد .

شایسته است از توجه روابط عمومی وزارت بازرگانی به این مطلب و درک صحیح خواسته مردم تشکر کنم. امیدوارم در سایه این تعامل منطقی شاهد رعایت هرچه بیشتر حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باشیم