حاشیه رویدادهای خبری

نقدی بر تصمیم گیری مدیران اقتصادی از نگاه یک خبرنگار
 
نا هماهنگی های مدیریتی و تاثیر منفی آن بر بازار ارز
ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ آذر ۱۳٩۳ : توسط : کامران نرجه

داشتیم باور می کردیم که بازار ارز پس از سال های بی ثباتی و تلاطم فراوان به یک تعادل نسبی رسیده است و فاصله قیمتی میان ارز در سیستم بانکی و بازار آزاد روندی نزولی به خود گرفته ، اما به ناگهان دکتر ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی سخنان علی طیب نیا وزیر اقتصاد را  که گفته بود نرخ ارز در لایحه بودجه سال آینده ثابت می ماند، نقض کرد و در جمع خبرنگاران گفت: قیمت ارز در لایحه بودجه سال 1394 حدود 2850 تومان تعیین شده است. یعنی نسبت به سال جاری نرخ رسمی دلار 250 توان گرانتر می شود.

این اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی که بیانگر ناهماهنگی در مسئولان اقتصادی کشور است، باعث شد تا روند افزایش قیمت به بازار ارز و طلا بازگردد و ظرف کمتر از 24 ساعت، ارزش دلار آمریکا در بازار آزاد 105 تومان گران شود!

هرچند مسئولان افزایش اخیر نرخ ارز را به رفتار هیجانی مردم در قبال تمدید مذاکرات هسته ای ایران با گروه 5+1 ربط دادند ولی نمی توان نقش سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی را در التهابات اخیر بازار ارز نادیده گرفت.

رئیس کل بانک مرکزی یکبار دیگر هم در ابتدای تصدی خود بر این سمت با اظهاراتی مشابه زمینه افزایش قیمت ارز در بازار را پدید آورده بود.