حاشیه رویدادهای خبری

نقدی بر تصمیم گیری مدیران اقتصادی از نگاه یک خبرنگار
 
پروژه های عمرانی تکمیل نشده یکی پس از دیگری افتتاح می شوند
ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸۸ : توسط : کامران نرجه

 

ما خبرنگاران بی سواد که هرو  از  بر  تشخیص نمی دهیم ، چشم مان را به روی افتتاح دهها پروژه نیمه تمام بسته ایم و دائما در وبلاگ های خود  از افتتاح طرح های عمرانی تکمیل نشده می نویسیم . .... انگار که سوژه ای غیر از این نداریم   !!!

در همین وبلاگ پر بیننده ( با احتساب خودم ) من بیسواد چند بار نوشتم که فلان پروژه راه و ترابری امروز افتتاح شد و فردا برای ادامه عملیات ساخت و ساز ، بسته شد .

در ادامه  سریال شیرین کاری های مدیریتی در وزارت راه و ترابری  و بهره برداری از طرحهای عمرانی تکمیل نشده ، راه آهن اصفهان - شیراز نیز که هفته گذشته به دست مبارک وزیر راه و ترابری افتتاح شده بود ، جهت ادامه عملیات ساخت و ساز بسته شد.

خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) امروز گزارش داد :

درحالی راه‌آهن 506 کلیومتری اصفهان– شیراز روز 13 خردادماه توسط معاون اول رییس جمهور افتتاح شد که بنا به اظهارات منابع آگاه این راه‌آهن پس از افتتاح توسط مسؤولان امر و عبور اولین قطار حامل زائران شیرازی به سمت تهران، برای تکمیل پروژه تعطیل شد تا عملیات بلاست‌ریزی و تراورسها تکمیل و ارتباطات ایستگاه‌ها برقرار شود؛ چراکه با وضعیت فعلی این راه‌آهن آماده بهره‌برداری نیست و عبور قطار از این محور حادثه‌آفرین خواهد بود.

طی هفته آینده احتمالا آزاد راه تهران - شمال و سایر طرحهای حمل و نقل که هنوز بودجه ساخت و ساز آنها تامین نشده است ، به بهره برداری خواهند رسید


 
تکرار ماجرای بسته شدن یک پروژه راه بعداز افتتاح آن
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸ : توسط : کامران نرجه

چندی قبل در همین وبلاگ از ادامه برنامه تکمیل و ساخت یک پروژه راه و ترابری پس از افتتاح رسمی آن خبری نوشتم  ، اما ماجرا فقط به همان پروژه ختم نشد و داستان افتتاح طرح هایی که هنوز آماده بهره برداری نیستند در این حوزه ادامه دارد.

هفته قبل طی مراسم ویژه ای به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر ، باند رفت آزاد راه ٢۴ کیلومتری تهران - پردیس با حضور وزیر راه و ترابری افتتاح شد.

اما دیروز خبرگزاری مهر در خبری نوشت :

آزاد راه تهران ـ پردیس که دو روز پیش از سوی وزیر راه افتتاح شده بود به علت غیر ایمن بودن توسط وزارت راه مسدود شد. رئیس پلیس راه استان تهران در گفتگو با مهر با اعلام این خبر گفت: آزاد راه تهران ـ پردیس که چند روز گذشته توسط وزیر راه افتتاح شده بود در حال حاضر مسدود است و تردد از این اتوبان صورت نمی گیرد.

به گفته سرهنگ شریفی اداره راه استان تهران 24 ساعت پس از افتتاح این محور به علت غیر ایمن بودن آزاد راه مجبور به مسدود کردن آن شد و در حال حاضر این آزاد راه توسط وزارت راه مسدود شده است.


رئیس پلیس راه استان تهران در ادامه به خبرنگار مهر گفت: قبل از افتتاح این آزاد راه کارشناسان پلیس راه اعلام کرده بودند که این آزاد راه به علت نداشتن علائم کافی غیر ایمن است. 

امروز نیز خبرگزاری ایسنا در خبر دیگری به نقل از دکتر حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری نوشت : آزادراه تهران ـ ‌پردیس باز است

وزیر راه و ترابری گفت: این محور ایمن و استاندارد بوده و مشکلی ندارد که البته طبق روال طبیعی طی بهره‌برداری، مراحل پایانی آن انجام می‌شود.

حمید بهبهانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره انسداد آزاد راه تهران ـ پردیس (آزادراهی که هفته گذشته افتتاح شد)، اظهار کرد:‌ این محور دو ساعت برای انجام 10 متر از خط کشی ورودی آزادراه بسته شد که متاسفانه زیر ذره‌بین رفته و خبرسازی شد.

بهبهانی درباره‌ گفته ‌رییس پلیس راه استان تهران مبنی براینکه آزاد راه تهران - پردیس به علت غیرایمن بودن ازسوی وزارت راه مسدود شده است، تصریح کرد: ایشان بی‌اطلاع بوده است؛ بهترین منبع پاسخگویی خودم هستم و واقعیت را هرچه از زبان من شنیدید، بنویسید.

وزیر راه و ترابری در پاسخ به اینکه این آزادراه تا چه زمانی تکمیل می‌شود؟ اظهار کرد: رسم است که طی بهره‌برداری اقدامات پایانی پروژه‌ها انجام می‌شود و کم کم تکمیل خواهد شد.

وی درباره‌ این گفته که آیا افتتاح پی‌درپی برخی از پروژه‌های وزارت راه و ترابری با نگاه انتخاباتی بوده است؟ تصریح کرد: صادقانه خدا را شاهد می‌گیرم در فکر من این چیزها نیست؛ اما برداشت خیلی‌هاست که محترم است.

گفتنی است، طبق قاعده، پروژه‌های راه افتتاح شده، مدتی بعد مورد ارزیابی کارشناسی با حضور کارشناسانی از وزارت راه و ترابری، پلیس راه، اورژانش و... قرار می‌گیرد و سپس درباره‌ انتطباق آن با استاندارها و موازین ایمنی، ارزیابی و تصمیم‌گیری می‌شود که گویا آزادراه یادشده هنوز از نظر زمانی به این مرحله و امضای صورتجلسه‌ مربوط نرسیده است. 

حالا قضاوت با شما !!!!

نوشته : کامران نرجه ( خبرنگار روزنامه اطلاعات )